my2013

Witamy serdecznie na podstronie poświęconej naszym osobom i działalności, której się podjęliśmy już jakiś czas temu… Żeby dowiedzieć się więcej zapoznaj się z informacjami zawartymi poniżej.

Centrum Chemii w Małej Skali (a właściwie Centrum techniki eksperymentu w małej skali) to zespół naukowo-dydaktyczny związany z uczelnią wyższą zajmujący się popularyzacją chemii i dydaktyki chemii. Założycielami instytutu są Dominika Panek i Łukasz Sporny, którzy rozpoczęli działalność organizacyjną w 2005 roku. Pierwszy skład Centrum Chemii w Małej Skali liczył czterech wykładowców: Aleksandra Kazubskiego, Dominikę Panek (obecnie Strutyńska), Piotra Wróblewskiego i Łukasza Spornego. Od tego czasu znacząco poszerzyło się spektrum działalności centrum (rozszerzenie oferty, zwiększenie liczy pracowników i inne). Jedno pozostało niezmienne – cel, który przyświeca nam i motto, z którym rozpoczynamy każdy dzień pracy… 

Uczyć chemii bez wykonywania doświadczeń, to jak pisać wiersze nie potrafiąc czytać„.

Obecnie do zainteresowań naukowych pracowników zalicza się technika chemii w małej skali (kliknij aby dowiedzieć się więcej o technice). W ramach pracy naukowej popularyzatorzy wydają publikacje (poradniki, zeszyty ucznia, artykuły i inne). Do najciekawszych można zaliczyć Poradnik Nauczyciela Chemii, zeszyt ucznia w kształceniu ponadgimnazjalnym wraz z zestawem Mini-Lab oraz Małe IBSE. Liczne z nich zyskują stosowną obudowę multimedialną (np. w projekcie Uczeń-Online w ramach współpracy z firmą SuperMemo World, projekcie Amgen-Teach realizowanym przez Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń lub na stronie www.e-chemia.nazwa.pl/efektowna, gdzie znajdą Państwo wiele doświadczeń w małej skali). Od dłuższego czasu staramy się szkolić nauczycieli całego kraju we wdrażaniu warszawsko-toruńskiej adaptacji metody Inquiry Based Science Education (IBSE). Efektem tego jest współpraca z polską instytucją wdrażającą – WCiES. Od roku szkolnego 2017/2018 naszym partnerem dydaktycznym jest również uczelnia wyższa – Collegium Da Vinci z Poznania. Centrum Chemii w Małej Skali razem z „Panem Belfrem – nauczycielem z internetów” należy do zespołu autorów cyklu chemia MAC – jedynej obudowy od początku stworzonej i napisanej specjalnie dla szkoły podstawowej. 

chemia mac #PETARDAwSP

W roku szkolnym 2019/2020 dzięki współpracy z grupą Discovery TVN (TVN, Telewizja METRO, player.pl) zespół Centrum Chemii w Małej Skali prowadził lekcje on-line, mające na celu pomoc maturzystom w powtórzeniu i usystematyzowaniu wiedzy chemicznej w „roku pandemii Covid-19”. Wszystkie odcinki dostępne są na naszej stronie. Można je obejrzeć, klikając poniższy baner.

korki.tv

W roku szkolnym 2020/2021 dzięki uprzejmości Centrum Cyfrowego w partnerstwie z GOOGLE powstało 15 filmów z chemii (obok fizyki i biologii) – Lekcje w sieci – eksperymentalnie. Ich odbiorcami są uczniowie i Nauczyciele szkół podstawowych (chemia 7-8). Do każdego filmu została przygotowana karta pracy (w formie sketchnotki). Wszystkie odcinki dostępne są na naszej stronie internetowej. Można je obejrzeć, klikając poniższy baner.

Lekcje w sieci - eksperymentalnie

Od roku szkolnego 2011/2012 centrum obejmuje opieką naukowo-dydaktyczną szkoły zainteresowane współpracą. Więcej szczegółów znajduje się w dziale szkoły partnerskie.

Opis działalności dydaktycznej Centrum Chemii w Małej Skali znajduje się pod przyciskiem oferta

statut Centrum

Do największych osiągnięć Centrum Chemii w Małej Skali można zaliczyć zajęcie II miejsca w Ogólnopolskim Rankingu Jednostek Przyrodniczych Kształcenia Pozaformalnego (organizator Instytut Badań Edukacyjnych MEN), wpisanie nas na listę Miejsc Odkrywania Talentów MEN oraz pięć najwyższych wyróżnień młodych naukowców Polskiego Towarzystwa Chemicznego (sekcja dydaktyki chemii).

ibegratyf
ibe2013

youtube

 

Jeśli jesteś zainteresowany naszą ofertą, zapraszamy do kontaktu:

wszelkie sprawy pod jednym numerem telefonu

tel. 793-597-492
e-mail: kontakt@centrumchemii.torun.pl

spartn

A może chcesz dowiedzieć się czegoś więcej? Zadzwoń lub napisz!